اگزمای دست و روش های کاهش ابتلا و درمان آن

در صورت نیاز به مشاوره تماس بگیرید 09129557140

اگزما معمولا قرمزرنگ و گاهی دارای پوسته پوسته است. این بیماری التهابی علاوه بر چهره نامطلوبی که دارد باعث سوزش و خارش هم می شود. و همچنین بعلت نازک شدن پوست و آسیب به آن میتواند پوست به راحتی دچار بیماری و سایر مشکلات شود. معمولا اگزمای دست به 3 دلیل میتواند به وجود بیاید.

  1. به علت شست و شو زیاد و استفاده از مواد شوینده نامناسب و قوی
  2. حساسیت به مواد یا محیط، مثل دستکش و سرما و خشکی هوا و...
  3. استرس و یا بیماری درونی فرد که باعث تظاهراتی این چنینی می شود.

با توجه به شست و شو زیاد و شدید دست در این زمان برای پیشگیری از شیوع کرونا، عملا اگزما نوع یک بسیار فراگیر شده است. قبلا اکثر خانمهای خانه دار دچار چنین مشکلی بودن ولی در حال حاضر همه گیر است.

بهترین راه کاهش شست و شوی دست است، و همچنین بهتر است که از مواد شوینده مرغوب، کرم دار و ملایم تر برای شست و شوی دست استفاده کنیم. شست شو با آب داغ علاوه بر تحریک اگزما ب خشکی بیشتر و تشدید بیماری دامن میزند.

در صورتی که دستکش پلاستیکی برای انجام امور دست میکنید، یک دستکش نخی هم زیر آنها بخصوص برای دستکش هایی مثل دستکش ظرفشویی دست کنید. همچنین توصیه می شود که دستهای خود را مرتب با پماد و کرمهای مرغوب حاوی اویسرین نرم کنید. یکی از بهترین زمان ها برای این کار پس از استحمام یا شست و شو است تا مانع از دست رفتن رطوبت موجود در پوست شود.

در صورت عدم جوابدهی اگزما پس از رعایت موارد بالا به پزشک مراجعه کنید. چون ممکن است عفونت و قارچ بر روی محل اگزما و پوست آسیب دیده سوارشده باشد و یا اگزمای پوست خود نشانه ای از بیماری درونی باشد.

با آرزوی سلامتی برای شما دوستداران زیبایی
المیرا دنیاداری
کارشناس ارشد شیمی آلی