لزوم استفاده از ضدآفتاب در تمام فصول سال

در صورت نیاز به مشاوره تماس بگیرید 09129557140

لزوم استفاده از ضدآفتاب هم در زیبائی و پیشگیری از پیری زودرس و هم در پیشگیری از بیماری هایی مثل سرطان پوست ضروری است. اکثر ضدآفتاب های جدید و بهترین آنها سعی میکنند به صورت جاذب یا انعکاسی پوست را در برابر اشعه های UVB و UVA محافظت کنند. عیار محافظتی ضدآفتاب در برابر آفتاب سوختگی با واحد (sun protection facto)r  SPF سنجیده میشود.
بعضی داروها و خوراکی هم می توانند بعد از مصرف تا حدودی به صورت ضدآفتاب سیستمیک عمل کنند، مثل ویتامین های C و A. ولی بایستی بدانیم این مواد به هیچ عنوان جایگزین ضدآفتاب موضعی نمی شوند.
افراد باید براساس تیپ پوستی و میزان تماس با نور آفتاب، از ضدآفتاب دارای SPF متناسب استفاده نمایند.
ولی در کل برای کارهای روزانه SPF 30 در تمام تایپها و انواع پوست ها کافی است. همچنین در تابستان چون عرق میکنیم و باعث پاک شدن ضدآفتاب می شود علاوه بر تجدید ضدآفتاب بهتر است ضدآفتاب ضدآب یا Waterproof باشد.
در صورت در معرض آفتاب شدیدتر بودن نیاز به SPF بیشتر را توجیه میکند. در غیر اینصورت اثر محافظتی چندان بیشتری ندارد و همچنین ممکن است گاهی باعث حساسیت نیز بشوند.
افرادی که دارای حساسیت های پوستی هستند بهتر است از ضدآفتاب های دارای SPF بالا و مخصوص به پوستشون استفاده کنند.
در افراد دارای پوست چرب و آکنه ای نیز ضدآفتاب باید فاقد چربی یا همون Oilfree استفاده شوند و اشکال لوسیونی به این افراد توصیه می شود ولی ماندگاری کمتری بر روی پوست دارند (البته حتی اینها هم صد درصد خای ز روغن نیستند ولی چربی کنترل شده دارند). مهمترین نکته برای ضدآفتاب تجدید آن هر 2 ساعت یک بار است، بخصوص از ساعت 10 صبح تا 2 بعدازظهر و هر بار به اندازه یک بند انگشت دست ضدآفتاب کل صورت را پوشش دهیم. چون در حالت روزانه معمولا ما این نکته را رعایت نمی کنیم بهتر است از نقاب هم استفاده کنیم و کمترین زمان را در معرض آفتاب قرار بگیریم.

 

با آرزوی سلامتی برای شما دوستداران زیبایی
دکتر مریم کریمی
پزشک پوست،مو و زیبایی