ضایعات پوستی در بیماری کووید 19

در صورت نیاز به مشاوره تماس بگیرید 09129557140

التهاب و ضایعات پوستی عوارض جانبی بسیاری از عفونت های ویروسی است و مساله عادی میباشد. این مشکلات میتواند اثر غیرمستقیم واکنش سیستم ایمنی به یک عفونت و یا تاثیر مستقیم ویروس بر پوست باشد.
در حال حاضر، عوارض پوستی در فهرست علائم کووید-19 قرار ندارد. اما در موارد زیادی دیده شده است. این نشانه ها معمولا دیرتر و بعد از بروز دیگر علائم کرونا ظاهر می شود و بنابراین به تشخیص بیماری کمک نمی کند. در کل 5 نوع بیماری پوستی که در ارتباط گزارش شده:
1.    زخم های نامتقارن شبیه به سرمازدگی در دست ها و پاها که ممکن است با درد و خارش همراه باشند. این عارضه که مدتی بعد از ابتلا به کووید-19 ظاهر می شود و به طور میانگین 12 روز طول میکشد، بیشتر در بیماران جوان تر و آنهایی که علایم ملایم بیماری را دارند، دیده شده است.
2.    ظهور تاول های کوچک همراه با خارش در دست  ها، پاها و قسمت بالای بدن. این عارضه که 10 روز طول میکشد در بیماران میان سال دیده شده و پیش از سایر علائم بروز یافته است.
3.    برجستگی های سفید یا صورتی و یا قرمز رنگ روی پوست که به التهاب ناشی از تماس با گزنه و یا کهیر شباهت دارد و با خارش همراه است. این عارضه عمدتا روی تنه بیماران بروز یافته اما گاهی هم کف دست ها دیده شده است.
4.    بثورات «ماکولاپاپولار» معروف به انگشت پای کووید، برجستگی های مسطح کوچک به رنگ قرمز که نزدیک به 7 روز روی بدن باقی ماندند و همزمان با سایر نشانه ها در بیماران دارای علائم شدیدتر دیده شدند.
5.    عارضه پوستی به نام «لیودو» که با عنوان نکروز هم شناخته می شود. در این بیماری لکه های به رنگ آبی یا قرمز با الگویی شبیه به تور روی پوست ظاهر می شوند که نشانه گردش ضعیف خون در بدن هستند. این علائم در بیماران مسن تر با نشانه های حاد بیماری دیده شده است.
6.    نکته حائز اهمیت این است که التهابات پوستی ممکن است به دلایل مختلف بروز پیدا کنند که تشخیص آن بدون تخصص پزشکی دشواراست. و این امر به این که مردم خودشان بیماری را تشخیص دهند، کمکی نمی کند.
 

با آرزوی سلامتی برای شما دوستداران زیبایی
دکتر مریم کریمی

پزشک پوست،مو و زیبایی