داخل کیف آرایش شما چیست؟

در صورت نیاز به مشاوره تماس بگیرید 09129557140

داخل کیف آرایش شما چیست:

این روزها داشتن رژیم غذایی سالم بسیار باب شده است همه در تلاش هستند تا شما را به سمت داشتن شیوه ی زندگی یا همان Life Style سالم تر بکشانند. اما در این میان علاوه بر آن چه که می خورید و می نوشید باید توجه داشته باشید که چه چیزی را روی سطح پوست خود استفاده می کنید.
پوست بزرگترین عضو بدن شما به شمار می رود. بیش از ۶۰ درصد از آنچه شما روی پوست خود استفاده می کنید توسط پوست شما جذب می شود. بنابراین آنچه روی پوست شما استفاده می شود در نهایت به درون بدن شما وارد می شود.

در این مقاله چند نمونه از ترکیبات سمی که در محصولات پوستی و آرایشی مورد استفاده قرار می گیرند و برای پوست شما مضر هستند را مورد بررسی قرار می دهیم:

 1-    پارابن ها(Paraben) : پارابن ها از جمله ی معروف ترین ترکیبات شیمیایی نگهدارنده هستند که در محصولات آرایشی و پوستی مورد استفاده قرار می گیرند. این ترکیبات به راحتی می توانند به داخل پوست نفوذ کنند و باعث اختلال در عملکرد هورمون ها شوند. متداول ترین انواع پارابن ها عبارت است از: متیل پارابن، پروپیل پارابن و بوتیل پارابن

 2-    فرمالدهید(Formaldehyde) : این ترکیب در شامپوها، لاک ناخن، چسب مژه، ژل مو و دئودورانت ها یافت می شود. فرمالدهید یکی از ترکیبات بسیار سرطان زا به شمار می رود.

3-    فتالات(Phethalate): این ترکیب به عنوان نرم کننده در محصولاتی مانند: لاک ناخن، رژلب، خط چشم، رژ گونه،دئودورانت و محصولات مو مورد استفاده قرار می گیرد.قرار گرفت در معرض این ترکیب شیمیایی خطر ابتلا به سرطان و آسیب به دستگاه تولیدمثل را افزایش می دهد.

 4-    سدیم لوریل سولفات(Sodium Lauryl Ether Sulfate) : این ترکیب را می توانید در شامپوها، خمیردندان، دهانشویه، انواع پاک کننده ها، شامپوهای بدن وصابون ها یافت می شود. اتصال این ترکیبات شوینده با بدن می تواند سبب بروز سرطان، سمی شدن دستگاه عصبی، تحریک پوست و اختلال در غدد داخلی بدن می شود.


5-    اسانس ها(fragrance): این ترکیبات با عناوینی از جمله عطر، اسانس و خوشبو کننده های نیز شناخته می شوند.( Fragrance, perfume, parfum, and aroma). وجود این ترکیبات در محصولات آرایشی بهداشتی و مراقبت پوست سبب بروز سرطان پوست، آسیب به دستگاه تولیدمثل بدن، آلرژی و حساسیت پوستی می شود.


ما به این موضوع کاملا واقف هستیم که هزینه خرید مواد آرایشی بسیار بالا و گران است. اما در مورد خودتان این تصمیم را بگیرید که بعد از تمام شدن آنچه الان در کیف آرایشی خود دارید محصولات آرایشی بهتر و  غیرسمی تر را بخرید.
الان به سراغ کیف آرایش خود بروید و محصولات آرایشی خود را کنترل کنید ،از آنچه روی پوست صورت خود استفاده می کنید آگاه باشید و محصولات آرایشیتان که مضر هستند را جایگزین کنید. شروع به پیداکردن محصولات آرایشی سالم ترکنید.

با آرزوی سلامتی برای همه شما دوستداران زیبایی
تهیه و تنظیم:المیرا دنیاداری

کارشناس ارشد شیمی آلی