چگونه بهترین ضدآفتاب را برای پوستمان انتخاب کنیم؟

در صورت نیاز به مشاوره تماس بگیرید 09129557140

چگونه بهترین ضدآفتاب را با توجه به نوع پوستمان انتخاب کنیم؟

 1.    ضدآفتاب برای پوست های جوش دار
یکی از تصورات غلط که در مورد پوست های جوش دار وجود دارد این است که قرار گرفتن در معرض آفتاب سبب بهبود آکنه صورت می شود. اما همین جا به شما باید بگویم که این فکر و تصور کاملا غلط است. قرار گرفتن در معرض آفتاب نه تنها باعث بهبود آکنه و جوش صورت نمی شود بلکه می تواند به پوست شما آسیب بزند و وضعیت آکنه ی پوست شما را تحریک کند. UVAوUVB به داخل پوست شما نفوذ کرده و سبب آسیب و تحریک غدد سباسه می شود. به علاوه اینکه اگر شما در حال حاضر از محصولاتی برای درمان آکنه پوست خود استفاده می کنید، این محصولات  پوست شما را نسبت به آفتاب حساس می کند و قرار گرفتن در معرض آفتاب می تواند آسیب زا باشد.
بنابراین شما حتی اگر پوست چرب و جوش داری داشته باشید باز هم هرروز باید از ضدآفتاب استفاده کنید.

اگر پوست چرب و کم آبی دارید ضدآفتاب های فاقد چربی(Oil free) و غیر چرب (non-greasy) را انتخاب کنید.

برای پوست های خیلی چرب انتخاب ضدآفتاب هایی با پایه ژل هوشمندانه خواهد بود زیرا پایه ی ژل باعث می شود تا چربی اضافی پوست شما جذب شود.

 2.    ضدآفتاب برای پوست های خشک و پیر
با افزایش سن علائم و نشانه های پیری از قبیل (لک های پوستی،خطوط و چروک ریز و زبری و خشنی پوست) ظاهر می شوند. این حقیقت وجود دارد که پوست ما از زمان تولد روند پیری خود را آغاز می کند(یه تناقض زیبا!!!!) .بنابراین ما تمام تلاش خودمان را باید بکنیم تا این روند را کند کرده و به تاخیر بیاندازیم. یکی از این راه ها استفاده از ضدآفتاب است.
مهم نیست که شما چه سنی داشته باشید استفاده از ضدآفتاب نیازی اساسی است که هر روز باید انجام شود. استفاده از ضدآفتاب در سن ۳۰ سالگی همانقدر واجب و ضروری است که در سن ۵۰ سالگی. شما می توانید هم از ضدآفتاب های مینرال و هم از ضدآفتاب های شیمیایی بسته به نوع پوست خود استفاده کنید. با افزایش سن این نکته برای شما مشخص می شود که اسپری و استیک های ضدآفتاب بهتر از کرم ها و لوسیون های ضدآفتاب روی سطح پوست شما می چسبند و کاربری راحت تری دارند.
برای سنین بالا ما لوسیون ها ضدآفتاب با SPF های بالا(SPF50 و بالاتر) را توصیه می کنیم.


 3.    ضدآفتاب برای پوست های اگزمایی
اگزما وضعیتی غیرعادی از پوست شماست. آسیب های ناشی از آفتاب برای کسانی که پوست های اگزمایی دارند می تواند بسیار بیشتر از افراد با پوست عادی باشد. بنابراین افرادی با اگزمای پوستی باید ضدآفتابی را انتخاب کنند که نه تنها از پوست آنها در برابر آفتاب به خوبی محافظت کند بلکه اگزمای پوستی آنان را تشدید نکند.
برای افرادی به پوست اگزمایی بهترین نوع ضدآفتاب، ضدآفتاب های مینرال و فاقد ترکیبات شیمیایی است. ضدآفتاب های مینرال آن دسته از ضدآفتاب هایی هستند که فرمولاسیون اصلی آن ها زینک اکسید و تیتانیوم دی اکسید است.
همچنین ضدآفتاب  پوست های دارای اگزما باید فاقد:
عطر
اسانس
و مواد نگهدارنده

باشد.

SPF ضدآفتاب برای پوست های دارای اگزما ۳۰ به و ضدآفتاب هایی با عبارت "broad spectrum" خواهد بود.


 4.    ضدآفتاب برای پوست های حساس
پوست های حساس جز آن دسته از پوست هایی هستند که در انتخاب محصول پوستی خود، خواه ضدآفتاب یا محصولات دیگر باید دقت بسیار زیادی به عمل آورند. این پوست ها معمولا علائمی از قبیل خارش،سوزش و قرمزی را تجربه می کنند که با استفاده از محصولات ویژه و درمانی هم ممکن است به طور کامل درمان نشوند.
مناسب ترین ضدآفتاب برای پوست های حساس:
-    ضدآفتاب های مخصوص کودکان

2-    و ضدآفتاب های مینرال با پایه ی زینک اکسید و تیتانیوم دی اکسید

هستند.

دقت داشته باشید که ضدآفتاب مناسب پوست حساس باید فاقد عطر و اسانس و نگهدارنده های مضر باشد. قبل از استفاده از محصولات روی پوست خود مقداری از آن را روی بازوی خود تست کنید و اجازه دهید به مدت ۲۴ ساعت بماند تا بتوانید واکنش پوست خود را تخمین بزنید.

 5.    ضدآفتاب برای ورزشکاران
اگر برای مدت زمان زیادی در فضای بیرون و در معرض آفتاب به سر می برید حتما توجه داشته باشید که استفاده از ضدآفتاب را در اولویت های خود قرار دهید. زیرا بیرون بودن و عرق کردن در حین ورزش و فعالیت آسیب به پوست شما در اثر تابش اشعه UVAوUVB را افزایش می دهد.  
برای ورزشکاران و پوست هایی که تعریق بالا دارند ضدآفتاب های شیمیایی بهترین گزینه به شمار می آیند. از ضدآفتاب هایی با الفاظی مانند ورزشی”sport” و یا ضدآب   “water resistance” استفاده کنید زیرا این ضدآفتاب ها برای پوست هایی با تعریق و فعالیت بالا طراحی شده اند.
ضدآفتاب را ۱۵ دقیقه قبل از خارج شدن از خانه روی پوست خود استفاده کنید و هر ۸۰-۴۰ دقیقه یکبار آن را روی پوست خود تمدید کنید.

از امروز به بعد برای انتخاب ضدآفتاب  نوع پوست خود را حتما در نظر بگیرید. ضدآفتاب مورد استفاده ی مادر شما الزاما برای شما هم مناسب نخواهد بود.

با آرزوی سلامتی برای شما دوستداران زیبایی
المیرا دنیاداری
کارشناس ارشد شیمی آلی