فواید اسید تراپی برای جوانسازی و سلامت پوست

در صورت نیاز به مشاوره تماس بگیرید 09129557140

همه ما دوست داریم، پوستی شفاف، جوان و عاری از هرگونه جوش، لک و آکنه‌ای داشته باشیم. اما آیا تنها با استفاده از لوازم مراقبت پوست خانگی می‌توان به هدف رسید؟ در پاسخ باید گفت خیر هرچند روش‌های خانگی برای سلامت و زیبایی پوست تاثیرگذار هستند، اما تمامی مشکلات پوستی را نمی‌توان با این روش‌ها درمان کرد و حتما باید به فکر راه‌ حلی عملی بود. یکی از روش‌های بسیار تاثیرگذاری که این روزها توسط بسیاری از افراد مشهور مورد استفاده قرار گرفته و نتایج قابل ملاحضه‌ای به همراه داشته، اسید تراپی است. اسید تراپی روشی درمانی بوده که از آن می‌توان برای جوانسازی و سلامت پوست استفاده کرد. اگر شما هم علاقه مند هستید که درباره فواید اسید تراپی و مزیت‌هایی که این روش درمانی به همراه دارد، بیشتر بدانید پس تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

اسید تراپی چیست؟

به استفاده از انواع اسیدها روی پوست به منظور رفع مشکلات پوستی، اسید تراپی گفته می‌شود. این روش درمانی معمولا برای پوست صورت مورد استفاده قرار می‌گیرد. اسید تراپی برای کاهش لک، آکنه و همچنین تمیز کردن منافذ باز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مزایا و فواید اسید تراپی

اسید تراپیانجام صحیح سید تراپی زیر نظر متخصص برای پوست فرد مزیت‌های بسیاری را همراه دارد از جمله:

 • لایه برداری پوست
 • روشن شدن پوست
 • درمان لکه‌های کهنسالی
 • درمان جای جوش
 • ضد سالخوردگی و کاهش خطوط ریز
 • تمیز نگه داشتن منافذ
 • درمان ملاسما
 • کاهش آکنه

انواع اسیدهای مورد استفاده در اسید تراپی

در اسید تراپی از اسید‌های مختلفی برای سلامت و زیبایی پوست استفاده می‌شود که در ادامه با برخی از مهم‌ترین آن‌ها آشنا خواهید شد:

۱. گلیکولیک اسید

گلیکولیک اسید برای مراقبت از پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد و نوعی عامل ضد پیری شگفت انگیز بوده که از نیشکر حاصل می‌شود. با تمامی فوایدی که این نوع اسید دارد، در بسیاری از محصولات مراقبت از پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد و غلظت زیر ۱۰ درصد آن موجود است. از جمله کاربردهای که این اسید روی پوست به همراه دارد، عبارتند از:

 • افزایش ضخامت پوست
 • لایه‌برداری پوست
 • پیشگیری از آکنه
 • کمک به صاف کردن بافت پوست
 • کاهش خطوط ریز پوست
 • محو شدن لکه‌های تیره

۲. سالیسیلیک اسید

سالیسیلیک اسید از آن دسته اسید‌هایی است که در بسیاری از محصولات مراقبت پوست، نام به چشممان خورده است. این اسید با توجه به ساختاری که دارد به‌ لایه‌برداری پوست، تمیزنگه‌داشتن منافذ کمک کرده، دارای خواص ضد التهابی است و باعث کاهش آکنه نیز می‌شود. این اسید در سرم‌ها و پاک‌کننده‌ها با غلظت ۰٫۵ تا ۲درصد در دسترس قرار دارد.

۳. آزلائیک اسید

آزلائیک اسید از جمله موادی است که در درمان آکنه بسیار تاثیر گذار بوده به همین دلیل در بسیاری از کرم‌ها یافت می‌شود. این اسید به بسته شدن منافذ کمک کرده، باکتری‌ها را از بین برده و باعث کاهش میزان التهاب می‌شود. آزلائیک اسید معمولا با غلظت ۱۵ تا ۲۰درصد در کرم‌ها موجود است. این اسید با توجه به ساختاری که دارد، عوارض جانبی بسیار کمی به همراه داشته اما در برخی افراد ممکن است قرمزی و سوزش ایجاد کند.

۴. ماندلیک اسید

ماندلیک اسید از اسیدهای آلفا هیدروکسی بوده که برای اسید تراپی کاربرد دارد. این اسید طبیعی است و از بادام تلخ حاصل می‌شود. ماندلیک اسید مانند گلیکولیک اسید یک لایه‌بردار مفید برای پیشگیری از آکنه و درمان آسیب‌های ناشی از نور خورشید است.

۵. کوژیک اسید

باکتری‌های استفاده‌شده برای تخمیر برنج این اسید را تولید می‌کنند. با توجه به خواص سفید کنندگی و ضدپیری‌ که این اسید دارد به عنوان ماده‌ای محبوب در محصولات مراقبت از پوست شناخته می‌شود. این اسید با غلظت ۱ تا ۴درصد در پاک‌کننده‌ها و سرم‌های پوست موجود است ولی با توجه به اینکه پوست را بسیار تحریک می‌کند، در مصرف آن باید احتیاط کرد. عوارض اسید تراپی

۶. الاژیک اسید

الاژیک اسید مانند آزلائیک دارای ویژگی روشن‌کنندگی پوست است طبق نتایج پژوهشی، ترکیب موضعی حاوی ۰٫۵درصد الاژیک اسید و ۰٫۱درصد سالیسیلیک اسید به‌اندازه هیدروکینون ۴درصد در کاهش رنگدانه موثر خواهد بود.

۷. اسکوربیک اسید

اسکوربیک اسید رایج‌ترین حالت محلول در آب ویتامین C است و با توجه به اثرات ضد پیری که دارد در بسیاری از محصولات مراقبت از پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد. این اسید جایگزین هیدروکینون برای درمان ملاسما نیز است.

عوارض اسید تراپی

اسید تراپی نیز مانند هر نوع روش درمانی حتما باید زیر نظر پزشک متخصص یا بیوتی تراپیست انجام شود تا نتیجه دلخواه حاصب شده و آسیبی به پوست فرد نیز وارد نشود. حال اگر اسید تراپی زیر نظر متخصص انجام نشود و مراقبت های بعد از اسیدتراپی رعایت اجرا نشود ممکن است برای فرد عوارضی را همراه داشته باشد. اسیدهایی که برای پیلینگ و لایه برداری مورد استفاده قرار می‌گیرند، ممکن است نازک شدن پوست و قرمز شدن موقتی آن را به همراه داشته باشند.

سخن آخر

با توجه به محبوبیتی که اسید تراپی در میان سایر روش‌های جوانسازی و زیباسازی پوست به همراه دارد، مرکز تخصصی شانار اسکین اقدام به برگزاری دوره جامع اسید تراپی در اصفهان کرده و علاقه ‌مندان و فعالان حوزه سلامت و مراقبت پوست می‌توانند در این دوره‌ها شرکت کرده و درآمد قابل توجهی را به دست آورند.