هیدروکینون برای لک

در صورت نیاز به مشاوره تماس بگیرید 09129557140

هیدروکینون تا سال ها به عنوان قوی ترین و معروف ترین کرم ضد لک در دنیا شناخته می شد. هیدروکینون معمولاً با غلظت های بین %2 تا %4 در کرم های ضد لک مورد استفاده قرار می گیرد که امروزه به دلیل عوارض جانبی آن، اکثراً با غلظت %2 در کرم ها و سرم های ضد لک دیده می شود. توجه کنید که هیدروکینون با غلظت %4 تنها با نسخه متخصص پوست باید مورد استفاده قرار بگیرد.
هیدروکینون به دو شکل لک های صورت را درمان می کند:
1) سلول های رنگ ساز (سلول هائی که دانه های رنگی زیر پوست تولید می کنند) را از بین می برد.
2) سلول های رنگ ساز را فریب داده، و به سلول ها این پیام را می دهد که دانه های رنگی زیادی زیر پوست تولید شده، در نتیجه سلول های رنگ ساز دیگر دانه های رنگی تولید نمی کنند.
داشتن همزمان این دو ویژگی باعث می شود که پماد هیدروکینون همزمان هم سلول های تولید کننده رنگ زیر پوست را از بین برده و هم به سلول های باقی مانده پیام دهد که دانه رنگی کمتری زیر پوست تولید کنند و در نتیجه میزان دانه های رنگی تولید شده زیر پوست به شدت کاهش پیدا کرده و پس از مدتی با از بین رفتن لایه سطح پوست که تغییر رنگ داده و لک شده لایه بدون لک و سالم زیرین جایگزین آن شود.
با توجه به اینکه کرم هیدروکینون خاصیت لایه برداری ندارد، بهتر از است همراه با هیدروکینون از یک کرم لایه بردار اسید گلیکولیک یا سالی سیلیک اسید استفاده کنید تا کرم لایه بردار تغییر رنگ داده لک های پوستی را از روی پوست حذف کرده و   کرم هیدروکینون با تاثیر بر سلول های لایه زیرین پوست لکه های پوستی را سریع تر درمان کرده و از بین ببرد.
مدت زمان استفاده از هیدروکینون ؟
همانطور که می دانید ملانین ماده ای می باشد که موجب می شود رنگ پوست از فردی به فرد دیگر متغیر باشد. ملانوسیت ماده ای است که سبب تولید ملانین می گردد.
هیدروکینون می تواند با کاهش درصد حضور ملانوسیت سبب روشن شدن پوست گردد. در هایپرپیگمنتیشن ملانین به دلیل تولید بیشتر ملانوسیت ها زیاد می باشند و با کنترل این ملانوسیت ها می توان سبب روشن سازی پوست به مقدار قابل توجهی شد. مصرف این ماده برای مشاهده ی اثر بخشی آن حدود یک ماه تخمین زده شده است. اما ممکن است در بعضی افراد مصرف این کرم به مدت چند ماه ادامه یابد تا اثر بخشی کامل آن مشاهده گردد
میزان اثر بخشی این کرم در سال 2013  به مدت 12 هفته مورد بررسی قرار گرفت. مطالعات نشان می دهد ترکیب فوق از کرم های دیگری مانند اسید کوجیک که برای درمان ملاسما و هایپرپیگمنتیشن مورد استفاده قرار می گیرند تاثیر بیشتری دارد.
توصیه هایی برای استفاده از کرم هیدروکنیون:
استفاده از کرم های حاوی این ترکیب ممکن است حساسیت پوستی نسبت به نور خورشید را ایجاد نماید که در این صورت باید از قرار گرفتن طولانی مدت در برابر نور خورشید یا دستگاه های سولاریوم خود داری نمود زیرا باعث تشدید تیرگی های پوستی می شود
هنگام خروج از خانه حتما از کرم های ضد افتاب مناسب استفاده شود و بهترین زمان برای استفاده از این کرم شب هنگام خواب می باشد که نوری وجود ندارد.
تست حساسیت قبل از استفاده از این ماده الزامی است. برای استفاده از این ترکیب بهترین دستور العمل را پزشک شما به شما توصیه می نماید اما در ادامه به توصیه های کلی در این زمینه می پردازیم:
قبل از استفاده از این کرم پوست را به خوبی تمیز نمایید. اطمینان خاطر حاصل کنید که پوست خشک باشد. سپس مقدار کافی از کرم را بر روی محل بمالید. در صورتی که مقدار زیادی از این کرم را بر روی پوست خود اعمال نموده اید مقدار اضافی را شست و شو دهید
دستتان را بعد از استفاده از این ترکیب بشویید.  قبل از استفاده از لوازم آرایشی، کرم های ضد آفتاب و یا سایر ترکیبات از خشک شدن کرم هیدروکینون مورد استفاده بر روی پوست مطمئن شوید
هنگام استفاده در اطراف، چشم ، دهان و یا بینی احتیاط لازم را رعایت نمایید. برای اعمال بهتر این ماده در این مناطق حساس توصیه می شود که از پنبه استفاده گردد
هنگامی که از هیدروکینون برای مشکلات پوستی خود استفاده می کنید از سایر محصولات روشن کننده ی پوست همراه با این محصول استفاده ننمایید.