صابون یا شامپو بدن

در صورت نیاز به مشاوره تماس بگیرید 09129557140

مراقب تبلیغات گسترده درمورد صابون ، شامپو بدن و ژل های حمام باشید. این پیام ها، اغلب گمراه کننده هستند. بجای توجه به این تبلیغات ، شما باید نوع پوست خود را در نظر بگیرید، آیا پوست شما خشک ، حساس یا چرب است. در حقیقت شیوه ی حمام کردن شما از شوینده ای که استفاده می کنید مهم تر است؛ بهترین روش برای استحمام این است که بجای آب داغ از آب ولرم استفاده کنید، و بلافاصله پس از حمام ،پوست خود را مرطوب کنید
چه تفاوتی بین شوینده هایی مانند صابون و شامپو بدن وجود دارد؟
راجع به تفاوت صابون های جامد و شامپو بدن باید گفت:صابون های جامد معمولی بعلت هزینه بالا برای افزودن گلیسیرین و درعین حال حفظ حالت جامد آن، عموما فاقد گلیسیرین میباشند و همچنین بخاطر جداسازی ماده مؤثره آنها از روغن دانه های گیاهی بوسیله اضافه کردن نمک های خانواده سدیم، حالت قلیایی و PH در حدود 8 و 9 دارند اما شامپوهای بدن با توجه به فرایند تولیدشان و مایع بودن براحتی قابلیت اضافه کردن گلیسیرن را داشته و بالانس PH آنها بخاطر اینکه حالت خنثی دارند بسیار ساده تر و کم هزینه تر می باشد.
ولی توجه کنید هرگز این یک قانون کلی نیست که هر شامپو بدن و یا صابون مایع برای پوست بهتر میباشد.در مورد انتخاب صابون یا شامپو بدنتان حتما بجای توجه به جامد یا مایع بودن، و یا رایحه و اسانس آن به سه نکته فوق توجه نموده و فریب سایر شعارهای تبلیغاتی را نخورید.
تفاوت صابون و شوینده های مایع که به صورت شامپو بدن مصرف می شود در نوع ترکیبات آن است. در صابون از ترکیبات صابونی و ترکیبات حلال در چربی استفاده می شود. اما در ترکیب شامپو بدن از مواد غیر صابونی استفاده می شود که به PH پوست نزدیک تر است.
هنگام شستشو با صابون و شامپو بدن چه اتفاقی می‌افتد؟
وقتی که از صابون استفاده می‌کنید، مولکول‌های صابون مولکول‌های چربی پوست و آلودگی‌ها را احاطه می‌کند. این مولکول‌ها با یکدیگر تشکیل تو‌ده‌ای چرب را می‌دهند که توسط آب به راحتی از سطح بدن شسته می‌شود. متاسفانه صابون لایه چربی طبیعی روی پوست را هم جمع می‌کند. با استفاده از صابون پوست شما معمولا بیش از حد خشک می‌شود.
شامپو ها از دو قسمت لیپوفیل که محلول در چربی و هیدروفیل که محلول در آب است، تشکیل شده‌اند. به همین دلیل در علم شیمی سورفکتانت نامیده می‌شوند. این مواد با قسمت چربی دوست خود کثیفی‌ها را در خود حل کرده و با قسمت آب دوست خود از روی پوست شسته می‌شوند. مزیت شامپو‌ ها نسبت به صابون ‌ها در مواد افزودنی مثل مرطوب کننده‌ ها، اسکراب و غیره است.
تمیزکنندگی شامپو بدن بیشتر است یا صابون؟
از نظر قدرت تمیز کردن تفاوت زیادی بین شامپو و صابون وجود ندارد. اما از نظر بهداشتی بودن، مسلما اولویت با شامپو است. زیرا در صورت استفاده چند نفر از صابون، ممکن است آلودگی روی صابون باقی بماند.
محیط قلیایی صابون اجازه رشد به باکتری‌ها نمی‌دهد ولی بازهم ممکن است بعضی از میکروب‌ها، باکتری‌ها و قارچ‌ها روی صابون بلوکه شوند و به پوست شما انتقال پیدا کنند. هر چند احتمال انتقال مستقیم از صابون بسیار اندک و نزدیک به صفر است، اما جا صابونی محل خوبی برای تجمع میکروب‌ها است.