روتین صبحگاهی پوست

در صورت نیاز به مشاوره تماس بگیرید 09129557140

روتین پوست مراحلی است که روزانه برای مراقبت از پوست صورت و پیشگیری از بروز جوش، لکه‌ها، کک‌ومک، جای جوش، پیری و غیره انجام می‌شود. به طور کلی روتین پوستی یک مرتبه صبح و یک مرتبه در شب انجام می‌شود که هر کدام مراحل خاص خود را دارد.
روتین پوستی صبح
هدف از روتین مراقبت صبحگاهی از پوست، پیشگیری و محافظت از پوست است. پوست شما در طول روز در معرض محیط بیرون قرار دارد، بنابرین اقدامات صبحگاهی ضروری برای مراقبت از پوست عبارتند: از مرطوب کردن پوست و استفاده از مواد ضد آفتاب.
اگر دنبال روتین صبح‌گاهی ساده هستید، گام‌های زیر کافی است. مراحل مراقبت از پوست در صبح بعد از بیدار شدن به طور ساده عبارتند از:
•    پاک کننده: برای شستن آلودگی‌ها و مواد باقی‌مانده که در طول شب روی پوست انباشته شده مورد استفاده قرار می‌گیرد.
•    مرطوب کننده: به صورت کرم، ژل و بالم موجود است و باعث آبرسانی به پوست می‌شود.
•    ضد آفتاب: برای محافظت از پوست در برابر تاثیرات مخرب نور خورشید ضروری است.
گام ۱: پاک کردن صورت با محصولات بر پایه‌ی آب (میسلار واتر)
این پاک‌کننده‌ها عمدتاً حاوی موادی موسوم به سورفکتانت هستند که باعث می‌شوند آلودگی‌ها و عرق در اثر شست‌وشو با آب از بین برود. این مواد پاک‌کننده معمولا چربی‌هایی را نیز که در اثر استعمال پاک‌‌کننده‌های بر پایه‌ی چربی روی پوست جمع شده‌اند از بین می‌برند.
روش استفاده: روی پوست مرطوب ماساژ دهید و قبل از خشک شدن با آب بشویید.
گام ۲: استفاده از تونر
تونرها به منظور بازسازی پوست از راه آبرسانی به آن و از بین بردن سلول‌های مرده و آثار آلودگی به جا مانده پس از پاک کردن صورت استفاده می‌شوند.
روش استفاده: بلافاصله بعد از پاک کردن صورت، این مواد را یا مستقیما به آرامی روی پوست بریزید یا آن را روی پنبه ریخته و روی صورت به سمت بیرون بکشید.
گام ۳: سرم آنتی اکسیدان
در سرم‌ها مقدار زیادی از یک ماده‌ی خاص وجود دارد. سرم بر پایه‌ی آنتی اکسیدان از پوست در مقابل آسیب ناشی از مولکول‌های ناپایدار موسوم به رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند. ویتامین C و ویتامین E آنتی اکسیدان‌های رایجی هستند که از آن‌ها برای بهبود بافت و استحکام پوست استفاده می‌شود.
روش استفاده: چند قطره روی صورت و گردن بریزید.
گام ۴: کرم دور چشم
اطراف چشم معمولا نازک‌تر و حساس‌تر است. همچنین در برابر نشانه‌های بالا رفتن سن، از جمله پیدایش خطوط چین و چروک، گودی زیر چشم و تیرگی پوست آسیب‌پذیرتر است. یک کرم دور چشم باکیفیت باعث روشنایی، نرمی و افزایش استحکام پوست این ناحیه می‌شود، اما مشکل را کاملا برطرف نخواهد کرد. برای استفاده کردن از کرم دور چشم با استفاده از انگشت حلقه مقدار کمی از این کرم را به ناحیه‌ی دور چشم به صورت ضربه‌های ملایم بمالید.
نکته  اگر مرطوب کننده و سرمی که از آن استفاده می‌کنید برای ناحیه‌ی اطراف چشم مناسب است، می‌توانید از این مرحله چشم‌پوشی کنید.
گام ۵: مرطوب‌کننده
مرطوب کننده‌ها باعث نرمی پوست و کاهش ناراحتی آن می‌شوند. افراد دارای پوست خشک باید از کرم یا بالم استفاده کنند. کرم‌های غلیط‌تر بهترین کارایی را بر پوست نرمال یا ترکیبی دارند و توصیه می‌شود از مرطوب کننده‌های مایع و ژل‌ها برای پوست‌های چرب استفاده شود.
ترکیباتی که استفاده از آن‌ها در مرطوب‌کننده‌ها موثر است عبارتند از:
•    گلیسیرین
•    سرامید
•    آنتی اکسیدان‌ها
•    پپتیدها
روش استفاده: به اندازه‌ی یک ذره بیشتر از یک نخود مرطوب‌کننده را بردارید و بین دست‌ها گرم کنید. در جهت بالا، ابتدا روی گونه‌ها سپس روی بقیه‌ی قسمت‌های صورت بمالید.
گام ۶: ضد آفتاب (مرحله مهم در روتین پوستی صبحگاهی)
استفاده از ضد آفتاب یک گام نهایی بسیار مهم در روتین پوستی صبح است. این کار نه تنها خطر ابتلا به سرطان پوست را کاهش می‌دهد، بلکه همچنین باعث کاهش نشانه‌های کهولت سن می‌شود. انجمن سرطان آمریکا توصیه می‌کند کرم ضد آفتابی انتخاب کنید که ضریب محافظت از آفتاب (به اختصار SPF) در آن ۳۰ یا بیشتر باشد.
روش استفاده: بدون محدودیت روی تمام صورت پخش کنید و ماساژ دهید. حتما ۱۵ تا ۳۰ دقیقه قبل از بیرون رفتن ضد آفتاب بزنید.
نکته مهم هیچ وقت محصولات مراقبت از پوست را روی ضد آفتاب استفاده نکنید زیرا این کار باعث رقیق و ضعیف شدن ضد آفتاب می‌شود.
گام ۷: فوندیشن یا یک زیرسازِ آرایشی
معرفی محصول: اگر قصد آرایش کردن دارید، یک لایه‌ی زیرساز باعث می‌شود پوست شما صاف و یکدست شود. از یک فوندیشن — که به شکل کرم، محلول یا پودر موجود است— یک مرطوب‌کننده‌ی رنگی سبک یا بی بی کرم استفاده کنید.
روش استفاده: مواد آرایشی را با استفاده از قلم‌مو یا اسفنج روی صورت بمالید. از وسط صورت شروع کنید و به طور یکنواخت به سمت بیرون بکشید. برای یکدست شدن حاشیه‌ها از یک اسفنج مرطوب استفاده کنید.