روتین پوستی در فصل پاییز

در صورت نیاز به مشاوره تماس بگیرید 09129557140

با شروع فصل پاییز، تغییرات زیادی در آب و هوا ایجاد می شود و این تغییرات ممکن هست باعث ایجاد واکنش هایی در پوست ما شوند. در ماه های سرد سال، به دلیل سرد شدن هوا در بیرون و استفاده از بخاری و گرم کننده های مختلف در داخل منزل، خشکی پوست افرایش پیدا کرده و ممکنه باعث ایجاد حساسیت، سوزش و ایجاد حالت پوسته پوسته برای پوست می شود.
برنامه‌ی مراقبت پوست، صبح ها مانند همیشه است. شستن، آب رسانی، مرطوب کردن. اما ممکن است به دلیل تغییر فصل، طی یک تا دو ساعت بعد، احساس کنید که پوست‌تان کم کم کشیده می شود.
در ابتدا تصور می کنید آبرسان را فراموش کرده اید. در واقع، شما طبق برنامه روزانه تابستان، مصرف مرطوب کننده و رطوبت رسانی پوست را به خوبی انجام داده اید، اما یادتان باشد که پوست شما سدی بین دنیای درونی و بیرونی شماست. هوا در حال تغییر است و این بدان معنی‌ست که برنامه روزانه مراقبت از پوست شما هم باید تغییر کند.
چرا برنامه مراقبت از پوست در پاییز تغییر می کند؟
چرا باید برنامه مراقبت از پوست خود را همگام با تغییر آب و هوا تغییر دهیم؟ پوست ما همیشه در معرض محیط پیرامون است، به همین دلیل پوست نسبت به تغییرات محیط آسیب پذیرتر از دیگر قسمت های بدن است.
7 نکته برای داشتن پوستی درخشان در پاییز
برای اینکه پاییز امسال بهترین پوست را داشته باشید این هفت نکته را رعایت کنید. حتما به پوستتان توجه کنید. آیا در اواسط روز روی پوستتان احساس خشکی می کنید؟ آیا در روزهای گرم چربی پوستتان بیش از حد است؟ آیا پوستتان به نظر خسته و کدر می آید؟
با توجه به آنچه که پوست شما نشان می دهد، ممکن است لازم باشد این مراحل را هر هفته کاهش یا افزایش دهید. اگر فردی هستید که تغییرات آب و هوا شما را بسیار تحت تاثیر قرار می دهد، از پیش بینی هوا اطلاع پیدا کنید و روتین مراقبت از پوستتان را با آن تطبیق دهید. این کار بهترین نتیجه را ارائه می دهد.
1-شوینده پوستتان را تغییر دهید.
این کار احتمالا مهم ترین چیزی است که برای مراقبت از پوستتان می توانید انجام دهید. تعریق و فعالیت در تابستان باعث می شود به شوینده های قوی تر احتیاج پیدا کنید. در حالی که پاییز و زمستان به استفاده از شوینده ی ملایم تری احتیاج دارند.
اگر احساس می کنید شوینده فعلی تان کمی خشن است، به دنبال نمونه ای باشید که پوست را کمی مرطوب نگه دارد. پس از استفاده از شوینده، توجه کنید که پوستتان چه حسی دارد. آیا نرم و صاف است یا احساس خشکی می کنید؟ اگر پوستتان خشک شده، نشان می دهد که شوینده تان مناسب نیست. باید از این حس خشکی روی پوست در پاییز و زمستان جلوگیری کنید.
2-تونر پوستتان را تغییر دهید.
دلیل این تغییر هم مانند تغییر شوینده تان است. در پاییز به چیزی نیاز دارید که کمی متعادل تر باشد. هر تونری که انتخاب می کنید، مراقب باشید که از نمونه هایی که بر پایه الکل هستند، دوری کنید. زیرا الکل باعث خشک شدن پوست می شود. از محصولی استفاده کنید که پس از استفاده پوست را نرم و لطیف کند. دوباره باید از پوستتان کمک بگیرید. پس از استفاده از تونر روی پوستتان چه حسی دارید؟
3-مرطوب کننده تان را عوض کنید.
شاید تا به حال شنیده باشید که در تابستان باید از روغن و در زمستان باید از کرم برای مرطوب کردن پوست استفاده کرد. دلیل این موضوع این است که در تابستان بیشتر عرق می کنیم و استفاده از یک مرطوب کننده ملایم و سبک از بسته شدن منافذ پوست جلوگیری می کند. در پاییز روزها سردتر است و باد می وزد. در معرض سیستم های گرمایشی قرار داریم و رطوبت هوا کمتر است. همه ی این موارد باعث می شود رطوبت پوست ما کاهش یابد. که باعث خشک و پوسته شدن و به دنبال آن ایجاد چین و چروک روی پوست می شود.
همچنین پوست در پاییز و زمستان تمایل کمتری به تولید چربی دارد. این موضوع یعنی باید استفاده از مرطوب کننده را افزایش داد. اگر پوستتان چرب است، بهتر است در طول روز از همان مرطوب کننده تابستانی تان استفاده کنید، اما شب ها از مرطوب کننده ای استفاده کنید که عمیقا به درون پوست نفوذ کند تا از پوسته شدن آن جلوگیری شود.
ناحیه دور چشم را فراموش نکنید. پوست حساس این ناحیه هم نیازمند مرطوب کننده بیشتری است. از کرم و بالم های دور چشم قوی تری استفاده کنید که در روزهایی که باد می وزد، رطوبت دور چشم را حفظ کند.
4-لایه برداری کنید.
حتی افرادی که بسیار مراقب پوستشان هستند نیز پس از اتمام تابستان، روی پوستشان بقایای تاثیرات آفتاب و استخر را حس می کنند. ما همیشه لایه برداری پوست را پیشنهاد می کنیم، زیرا این کار بهترین روش برای کاهش جوش های سر سیاه است و باعث یکنواخت شدن پوست می شود. اما اکنون زمان خیلی خوبی است که پوست خود را لایه برداری کنید.
از آنجا که وارد فصلی از سال می شویم که در آن پوست چربی کمتری تولید می کند و بیشتر در معرض تحریک به وسیله ی عوامل محیطی مانند: باد، باران و تغییرات دما می باشد باید زمانی که پوستتان خسته به نظر می رسد و به اسکراب نیاز دارد، به آن توجه ویژه کنید. برخی افراد قادرند در تابستان هفته ای چند بار پوستشان را لایه برداری کنند. اما لایه برداری بیش از حد در فصل سردتر و خشک تر سال می تواند مشکل ساز شود.
در ضمن، لب ها را فراموش نکنید. هر اسکرابی که برای پوستتان استفاده می کنید، می توانید به آرامی روی لب ها نیز استفاده کنید. پس از 2 تا 3 دقیقه آبکشی کنید. پس از اسکراب، از مرطوب کننده ی عمیقی برای لب ها استفاده کنید تا از لب هایی سالم و نرم در پاییز لذت ببرید.
5-منافذ پوست را تنگ کنید.
در تابستان ها بیشتر عرق می کنیم، به همین دلیل منافذ پوست گشادتر می شوند. این موضوع یعنی وقتی وارد فصل پاییز می شویم، ممکن است هنگام نگاه کردن به آیینه منافذ پوستمان بیش از حد بزرگ به نظر برسند. از این فرصت استفاده کنید تا منافذ را به حالت عادی بازگردانید. نکته کلیدی این است که منافذ را تمیز نگاه دارید تا چرخه طبیعی بدن بقیه کارها را انجام دهد. ماسک خاک رس همان چیزی است که نیاز دارید. خاک رس چربی اضافی را جذب می کند و آلودگی را از منافذ بیرون می کشد. وقتی ماسک را بشویید، بلافاصله متوجه تفاوت ایجاد شده می شوید.
این ماسک را دوبار در هفته استفاده کنید تا زمانی که متوجه تفاوت در وضعیت منافذ صورتتان بشوید. سپس می توانید هفته ای یک بار از این ماسک استفاده کنید. بهتر است قبل از استفاده از ماسک، پوست را لایه برداری کنید. دلیل این کار این است که مطمئن می شوید ماسک روی پوست تازه و تمیز عمل می کند. سپس از یک ماسک آبرسان استفاده کنید تا پوستتان نرم و لطیف شود.
 6-از ماسک های آبرسان استفاده کنید.
تغییر فصل از تابستان به پاییز باعث خشک شدن هوا می شود، که این امر می تواند رطوبت پوست را از بین ببرد. این موضوع یعنی ممکن است تغییر مرطوب کننده تان کافی نباشد، مخصوصا زمانی که بیرون از منزل باد می وزد و از بخاری در منزل استفاده می شود.
ممکن است در تابستان به ماسک مرطوب کننده احتیاج نداشته باشید، اما پاییز زمانی است که باید دوباره از آن استفاده کنید. در طول هفته، ما استفاده از ماسک عسل و روغن نارگیل را پیشنهاد می کنیم. عسل یک ماده طبیعی است که رطوبت را در خود حفظ می کند. روغن نارگیل نیز باعث نرم شدن و تغذیه عمیق پوست می شود.
می توانید نوعی دیگر از ماسک آبرسان را در منزل تهیه کنید. از موادی مانند موز له شده، آووکادو، عسل، ماست، روغن زیتون یا جوجوبا و جو دو سر استفاده کنید. می توانید تعدادی این مواد را با هم ترکیب کنید، روی پوست بزنید و بگذارید 10 تا 15 دقیقه روی پوست بماند.
7-آبرسانی، آبرسانی، آبرسانی
 آب و هوای خشک پاییز باعث خشک و دی هیدراته شدن پوست می شود. می توانید لیوان پشت لیوان آب بنوشید. اما از آنجا که پوست بخشی از روند ایجاد تعادل در درون و بیرون بدن است، ممکن است به مقداری آبرسانی موضعی برای مقابله با عوامل خارجی نیاز داشته باشید. سرم های آبرسانی برای رفع این مشکل وجود دارد. قبل از استفاده از مرطوب کننده از این سرم ها استفاده کنید.
برای انتخاب سرم آبرسان، به نیازهای پوستتان توجه کنید. سرم های ضدپیری وجود دارند که نشانه های افزایش سن را نیز از بین می برند. همچنین برخی سرم ها هستند که پوست را جوان سازی می کند و آنتی اکسیدان های قوی را برای داشتن پوستی زیبا فراهم می کند. انواع دیگری از سرم نیز برای روشن کردن، آبرسانی و یکنواخت کردن رنگ پوست وجود دارند.