پوست پرتقالی (منافذ باز): علت و راهکارهای پیشگیری و درمان

تعریف پوست پرتقالی

پوست پرتقالی پوستی است که شبیه به پوست پرتقال می باشد و نقاط کوچکی در سطح آن فرو رفته است. پوست پرتقالی ضخیم تر از حد معمول است و دارای نقاطی به رنگ نارنجی، منافذ باز و بافتی خشن می باشد. این فرو رفتگی ها در هر جایی از پوست می توانند اتفاق بیفتند.

علت پوست پرتقالی

هرچند شاید علت واضحی برای ایجاد پوست پرتقالی وجود نداشته باشد اما قطعا یکی از دلایل اصلی ایجاد این نوع از پوست تابش بیش از حد نور آفتاب است. پوست پرتقالی ظاهری چرمی، خشک و بدون آب دارد. علت پوست پرتقالی در بدن می تواند سلولیت باشد. در برخی موارد پوست پرتقالی می تواند خطرناک باشد و در صورت مشاهده آن باید به سرعت به پزشک مراجعه کرد. برای مثال اگر این حفره ها در ناحیه سینه ظاهر شوند، ممکن است نشانه ای از وجود سرطان سینه باشند.

روش های پیشگیری پوست پرتقالی

همواره پیشگیری بهتر از درمان است و توصیه می شود قبل از اینکه نشانه ای از پوست پرتقالی در صورت و بدن خود مشاهده کنید با روش هایی ساده از مهم به پیشگیری از آن بپردازید. برخی از این روش ها عبارتند از:

  • استفاده مرتب از یک ضد آفتاب spf50 و تکرار آن هر دو تا چهار ساعت یکبار
  • حداقل یکبار در هفته استفاده از یک محصول اسکراب کننده مناسب (حاوی دانه های ساینده)
  • استفاده از کرم های آلفاهیدروکسی اسید 20 یا 10 درصد
  • استفاده روزانه از یک مرطوب کننده مناسب پوست
  • استفاده روزانه از فرآورده های حاوی ویتامین سی

درمان پوست پرتقالی

برای درمان پوست پرتقالی در شرایط حاد باید به پزشک یا متخصصین سلامت و پوست مراجعه کرده از درمان هایی مانند میکرونیدلینگ پوست کمک بگیرید.

اما در شرایطی که هنوز بیماری حاد نشده است می توانید از یخ استفاده کنید.

یخ درمانی فوری برای منافذ باز است که گردش خون را تحریک می کند و پوستی سالم تر برای شما به ارمغان می آورد. کافی است هر روز به مدت 5 تا 10 دقیقه یک تکه یخ را روی پوست صورت مالش دهید. پس از آن می توانید پوست صورت را با آب سرد بشویید و بلافاصله بسته شدن منافذ پوست را احساس کنید. توجه داشته باشید افراد مبتلا به سینوزیت یا مننژیت نباید از این درمان استفاده کنند.0 دیدگاه

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

من ربات نیستم : پانزده - = 5